خانه / اخبار / بازسازی و نوسازی صنعتی؛ مهمترین مأموریت در پسابرجام

بازسازی و نوسازی صنعتی؛ مهمترین مأموریت در پسابرجام

برجام - آرمان خالقی

برجام دستاورد بزرگ دولت یازدهم بود ولی به دست آوردن مجدد بازارهای از دست رفته، بسیار سخت است و باید اعتماد از دست رفته مشتری را جلب کرد.

برجام دستاورد بزرگ دولت یازدهم بود ولی به دست آوردن مجدد بازارهای از دست رفته، بسیار سخت است و باید اعتماد از دست رفته مشتری را جلب کرد. شاید اگر این بازگشت سخت نبود، به سرعت شرکت‌های ایرانی در بازارهای بین‌المللی وارد می‌شدند و فضای از دست رفته را مجدد بازپس می‌گرفتند.

عضو هیات مدیره انجمن لوازم خانگی ایران در گفت و گو با اگزیم نیوز با اشاره به اینکه اعمال تحریم‌های مختلف بخش صنعت را متحمل مشکلات زیادی کرده بود، گفت: اگر بخواهیم پیش و پس از برجام را با یکدیگر مقایسه کنیم؛ باید اذعان کنیم که در حوزه سرمایه‌گذاری و کسب درآمدهای نفتی و غیر نفتی در دوران تحریم موانع فراوانی پیش رو بود.

آرمان خالقی ادامه داد: بسیاری از واحدهای صنعتی با رکود مواجه شدند و از حجم تولید بشدت کاسته شد. سهم بازار ایران در سطح بین المللی کاهش پیدا کرد و کشورهای رقیب توانستند جایگاه آن را در بازارها تصاحب کنند.

وی افزود: اما امضای برجام شرایط کشور را از منظر اقتصادی تا حد قابل توجهی بهبود بخشید. در زمان تحریم ها، با توجه به رکود شدیدی که بر بخش صنعت حاکم بود، بسیاری از واحدهای تولیدی در شرف ورشکستگی قرار گرفتند و حتی برخی هم تعطیل شدند. در این میان برخی از واحدهای صنعتی فعال نیز با حداقل ظرفیت اسمی و واقعی خود اقدام به تولید کردند که با این حال وضعیت روشنی نداشتند.

به گفته دبیر انجمن لوازم خانگی ایران در دوران تحریم، امکان مبادلات پول با بسیاری از کشورها وجود نداشت، اما خوشبختانه پس از برجام در این حوزه ظرفیت‌های گسترده‌ای ایجاد شده است. بنابراین معتقدم شرایط امروز قابل مقایسه با شرایط ایران پیش از برجام نیست.

خالقی به تاثیرات برجام اشاره کرد و گفت: یکی از تاثیرات مشهود این توافق هسته ای، بازگشت مجدد صنایعی که قبل از برجام غیر فعال و یا باظرفیت های پایین مشغول به کار بودند به چرخه فعالیت که این امر هم تاثیر مثبتی در رشد اقتصادی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: طبیعی است در زمانی که تحریم بودیم به دلیل محدودیت در دسترسی به مواد اولیه و برخی ملزومات تولید، تولیدی صورت نگیرد یا واحدهای تولیدی با ظرفیت پایین فعالیت کنند اما بعد از برجام این مشکلات تا حدودی برطرف شد. به بیان دیگر مسائل قبل از برجام هنوز به طور کامل رفع نشده است.

وی با اشاره به این‌که این توقع برای مردم به وجود آمده که بعداز برجام تمام مشکلات تولید رفع می شود، گفت: متاسفانه این انتظار ایجاد شده که بعداز توافق، چالش های تولید حل و شاهد رونق باشیم، درصورتی که باید ما بسترهای لازم داخلی را نیز فراهم کنیم. در واقع تجربه رکود سنگین و تورم بالا موجب شده رشد صنعتی با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم کند که رفع کامل آنها نیازمند زمان بیشتری است.

عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن اظهار کرد: بازگشتن واحدهای تولیدی ایران به بازارهای بین المللی در شرایطی که ما از این بازارها کنار گذاشته شدیم بسیار مشکل است؛ چراکه به دست آوردن مجدد بازارهای از دست رفته، بسیار سخت است و باید اعتماد از دست رفته مشتری را جلب کرد. شاید اگر این بازگشت سخت نبود، به سرعت شرکت‌های ایرانی در بازارهای بین‌المللی وارد می‌شدند و فضای از دست رفته را مجدد بازپس می‌گرفتند.

خالقی با اشاره به طرح تسهیلات رونق تولید گفت: براساس این طرح در سال گذشته حدود ۱۶ الی ۱۷ هزار میلیارد تومان منابع به واحدهای صنعتی تزریق شد جهت نوسازی خطوط تولیدی بنگاه‌های کوچک و متوسط تا تحولی در فناوری تولید ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه بازسازی و نوسازی صنایع کشور به ویژه صنایع کوچک و متوسط یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های پسابرجامی در صنایع کشور است، گفت: براساس گفته های مسوولین قرار است سال جاری هزار میلیارد تومان منابع مالی از سوی شبکه بانکی برای بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی تزریق شود.

عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن عنوان کرد: تخصیص این تسهیلات برای نوسازی و بازسازی فناوری واحدهای صنعتی می‌تواند تحولی بزرگی در بهره‌وری خطوط تولید و کاهش نرخ تمام‌شده ایجاد کند. البته جهت تحقق این امر در ابتدا دولت یا وزارت صنعت، معدن و تجارت باید واحدهای صنعتی که توجیه فنی و اقتصادی دارند و می توانند تولید رقابتی داشته باشند را شناسایی کند.

خالقی با اشاره به اینکه در حوزه صنایع پایه و تولید محصولات پایه از جمله مس، پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم به‌عنوان صنایع پیشران هستند، گفت: رشد اقتصادی ما متکی بر صنعت نفت است و به نوعی موتور محرک کشور در دست نفت و مشتقات آن است. باید توجه داشت وقتی که موقعیت بالادستی در تامین نفت و گاز داشته باشیم، در مذاکرات آینده به عنوان دومین تولیدکننده نفت و اولین دارنده ذخایر انرژی دنیا، دست بالاتری خواهیم داشت.

به گفته وی در رابطه با سایر صنایع همچون خودرو، صنعت ساختمان و لوازم خانگی این پتانسیل و ظرفیت وجود دارد تا با یک برنامه ریزی بلند مدت و مدیریت بهینه به خودکفایی رسیده وبتواند جایگزین صنایع پیشران شوند.

وی افزود: صنعت برنامه‌ریزی می‌خواهد و حتما باید برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشد تا با تغییرات دولت‌ها و مجلس‌ها، این برنامه‌ها تغییر پیدا نکند، پس برنامه باید تداوم داشته باشد. تا زمانی که حس ما خودکفایی باشد نه استفاده از مزیت‌های نسبی‌مان، نمی‌توانیم یک صنعتگر موفق باشیم.

 دبیر انجمن لوازم خانگی ایران اضافه کرد: صنعت غذا یکی از صنایع دیرپای اقتصاد کشور است و جزو صنایع موفق ایران به خصوص در دو دهه گذشته محسوب می‏شود. در واقع صنعت غذا می تواند زنجیره ارزش افزوده از مزرعه تا سفره مصرف کننده را تشکیل دهد.

وی ادامه داد: صنایع غذایی ایران معدن طلایی است که در صورت توجه به آن می‏تواند به یکی از ارزآورترین صنایع کشور بدل شود، چرا که پتانسیل آن وجود دارد و تنها باید از آن حمایت‏های لازم صورت گیرد تا بتوانیم به چنین نقطه‏ای برسیم.

وی در ادامه به صنعت پوشاک اشاره کرد و گفت: صنعت پوشاک نیز دیگر صنعتی است که به‌عنوان صنعت پیشران در اقتصاد کشور مطرح است و اگر مورد توجه و حمایت مسوولین قرار گیرد می تواند در بازارهای بین المللی و منطقه ای حرفی برای گفتن داشته باشد.

موارد جالب

نمایشگاه ساخت و رونق تولید

اینجا را کلیک کنید: Document3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *