خانه / اخبار / عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی: فروش لوازم خانگی در دی ماه ۳۰ درصد کم شد/ تولیدکننده ۲۵ درصد نسبت به سال قبل بیشتر ضرر کرد

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی: فروش لوازم خانگی در دی ماه ۳۰ درصد کم شد/ تولیدکننده ۲۵ درصد نسبت به سال قبل بیشتر ضرر کرد

حمیدرضاغزنوی - عضو هیات مدیره انجمن لوازم خانگی

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران، حمیدرضا غزنوی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفتگو با نسیم آنلاین گفت: طرح کارت‌‌ اعتباری خرید لوازم خانگی شکست خورد و دلیل این شکست عدم همکاری بانک مرکزی و  سازمان مدیریت و برنامه ریزی است. نظرات شخصی رئیس کل بانک مرکزی و همچنین نظرات غیرکارشناسانه سازمان مدیریت باعث شکست در این طرح شد که مزیت های فراوانی می توانست برای صنعت لوازم خانگی ایران داشته باشد.

وی در رابطه با بازار لوازم خانگی داخلی گفت: وضعیت دو سه ماه بود که بهتر از قبل شده بود زیرا بعد از ماه محرم و صفر تا حدی تقاضا بالاتر رفت اما در دی ماه باردیگر این صنعت رکود عمیقی را تجربه کرد و تقاضا کاهش چشمگیری داشت و فروش ۲۰ تا ۳۰ درصد پایین آمد.

این عضو هیات مدیره تصریح کرد: گرانی دلار نیز موجب شد تا قیمت مواد اولیه و قطعات بالاتر رود با این حال از آن جهت که بازار کشش افزایش قیمت را نداشت لذا بر روی کالا هیچ گونه افزایشی را اعمال نکردیم لذا تنها تولیدکننده مجبور است تا زیان بیشتری را متحمل شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دولت در گذشته ارز مبادله ای برای قطعات و مواد اولیه لوازم خانگی می داد اما الان ۵ ماه است که ارز آزاد می دهد تولیدکننده در این رابطه نیز ضرر زیادی کرده است و لذا حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد تولیدکننده بیش از سال قبل متضرر شده است و نمی تواند کالا را هم گران کند.

غزنوی عنوان داشت: جالب است که ارز مبادله ای را تنها به پنل تلویزیون دادند که برای خارجی هاست و هیچ گونه ارزش افزوده ای هم برای ایران ندارد ولی نمی دانیم چرا مواد اولیه برای لوازم خانگی ایرانی را به صورت ارز مبادله ای نمی دهند اما برای تلویزیون این ارز مبادله ای تعلق می گیرد.

دبیر مجمع کارآفرینان اظهار داشت: قاچاق همچنان از معضلات بازار لوازم خانگی محسوب می شود و علی رغم تلاش‌هایی که در رابطه با مبارزه با قاچاق لوازم خانگی شد به دلیل این که منافع عده ای سودجو در این موضوع است لذا همچنان کالای قاچاق در بازار موجود است تنها خرید و فروش آن به جای آن که جلوی دید باشد مخفی و پنهانی شده اما از بین نرفته است و تنها غیرعلنی است.

غزنوی ادامه داد: کار را نیز به دست اتحادیه ها سپرده اند که آن ها نه سیستم و نه ابزار لازم را برای مبارزه با قاچاق کالا ندارند.

 

موارد جالب

نمایشگاه ساخت و رونق تولید

اینجا را کلیک کنید: Document3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *